🇹🇷 Türkiye'nin Güvenilir Umre Platformu
Ana içeriğe atla
Umre Ne Kadar Tutar? 2026 Güncel Maliyet Rehberi
Umre Rehberi

Umre Ne Kadar Tutar? 2026 Güncel Maliyet Rehberi

Umre Ne Kadar? 2026 Umre Maliyetleri ve Detaylı Fi

6 dakika

Umre, Müslümanların hayatında en az bir kez gerçekleştirmeyi arzu ettiği kutsal bir yolculuktur. "Umre ne kadar tutar?" sorusu planlama aşamasının ilk adımlarından biridir. Bu rehberde 2026 yılı umre maliyetlerini kalem kalem ele alıyoruz.

2026 Umre Fiyatları: Genel Bakış

Umre fiyatları pakete, otel konumuna, sezona ve dâhil hizmetlere göre değişir. Aşağıdaki tablo 2026 yılı için gerçekçi aralıkları göstermektedir:

Umre Ne Kadar Tutar? 2026 Güncel Maliyet Rehberi ilgili görseli
Paket KategorisiFiyat Aralığı (USD)Otel KalitesiHarem Mesafesi
Ekonomik1.200 – 1.5003–4 yıldız500–1000 m
Standart1.700 – 2.3004 yıldız200–500 m
Konforlu2.500 – 3.4004–5 yıldız100–300 m
Lüks3.500 – 5.2005 yıldız50–200 m

Güncel TL karşılıkları rezervasyon sırasında teyit edilmelidir; kur dalgalanmaları fiyatı etkiler. 2026 umre fiyatları ana rehberimizde ayrıntılı karşılaştırma yer alır.

Umre Maliyetini Etkileyen Faktörler

1. Otel Konumu ve Kalitesi

Fiyatı en çok etkileyen unsur, otelin Harem'e olan mesafesidir. Mescid-i Haram'a yürüme mesafesindeki 5 yıldızlı oteller premium kategoridedir. 4 yıldızlı ve orta mesafeli oteller fiyat–konfor dengesini iyi kurar.

2. Sezon ve Tarih

Ramazan ayında yapılan umre turları diğer dönemlere göre belirgin biçimde pahalıdır: Suudi Turizm Bakanlığı verisine göre 2025'te Mekke'de ortalama günlük oda fiyatı, Ramazan'a denk gelen Mart'ta Şubat'ın yaklaşık 2,25 katıydı. Kurban Bayramı'na denk gelen hac döneminde ise umre vizesi verilmez. Ramazan ayı dışında kalan Ekim–Mart arası dönem fiyat–performans açısından en uygun dönemdir. En serin ay hangisidir? yazımızda aylık detayları bulabilirsiniz.

3. Tur Süresi

7 günlük paketler 14–21 günlük paketlere göre daha ekonomiktir. Uzun süreli turlar daha fazla ibadet ve ziyaret imkânı sunar; bütçeye göre seçim yapılabilir.

4. Uçuş Tipi

Direkt uçuşlar aktarmalı uçuşlara göre daha pahalıdır. Business class tercihi ekonomik sınıfa göre fiyatı belirgin biçimde artırır. Türk Hava Yolları ve Saudia en yaygın seçeneklerdir.

5. Dâhil Hizmetler

Her şey dâhil paketler yemek, transfer ve rehberlik hizmetlerini kapsar. Sadece kahvaltı dâhil veya yemeksiz paketler daha uygun fiyatlıdır.

Umre Maliyet Kalemleri

Uçuş Masrafları

Uçuş TipiOrtalama Maliyet (USD)
Ekonomik sınıf350 – 700
Business class1.500 – 3.000
Direkt uçuş farkı+200 – 500

Konaklama Masrafları

Otel TipiGünlük (USD)10 Günlük Toplam (USD)
3 yıldız50 – 90500 – 900
4 yıldız100 – 2001.000 – 2.000
5 yıldız250 – 6002.500 – 6.000

Yeme-İçme Masrafları (Paket dışında)

ÖğünOrtalama Maliyet (USD)
Kahvaltı5 – 15
Öğle yemeği10 – 30
Akşam yemeği15 – 40

Vize ve Sigorta

KalemMaliyet (USD)
Umre vizesi (KSA VISA sabit kalemleri)101
Seyahat sigortası20 – 60

Düzenli umre vizesi Nusuk uygulaması ve yetkili acenteler üzerinden alınır; ücret kalemleri Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı'nın KSA VISA platformunda ilan edilir. Zorunlu sağlık sigortası vize sürecinin bir parçasıdır ve primi seçilen sigorta şirketine göre değişir.

Ekonomik Umre İçin İpuçları

Erken Rezervasyon Avantajı

Erken rezervasyonun kesin faydası, yoğun dönemlerde yer ve oda seçeneği bulmaktır. Erken rezervasyonda indirim uygulanıp uygulanmayacağı ve oranı firmaya göre değişir; teklifi yazılı alın. Diyanet erken kayda indirim uygulamaz.

Sezon Seçimi

Ramazan ve Kurban Bayramı dışındaki dönemlerde umre daha uygundur. Ekim–Mart ayları fiyat–performans açısından en iyi dönemdir.

Otel Mesafesi

Şehir merkezine biraz uzak oteller daha düşük fiyatlıdır; transfer hizmetiyle Harem'e ulaşım sağlanabilir.

Grup Umreleri

Grup umreleri bireysel umreye göre daha ekonomiktir. Toplu alım gücü fiyat avantajı sağlar. Umredunyasi.com üzerinden farklı firmaların paketlerini karşılaştırabilirsiniz.

Umre Bütçesi Nasıl Planlanır?

Temel Bütçe Kalemleri

  1. Tur ücreti: Paket fiyatı
  2. Kişisel harcamalar: Yeme–içme, alışveriş
  3. Bahşişler: Rehber, şoför
  4. Acil durum fonu: Beklenmedik masraflar için

Mekke ve Medine'deki ziyaret yerlerine giriş ücretsizdir: Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevî ve Ravza-i Mutahhara, Kubâ Mescidi, Mescid-i Kıbleteyn, Uhud Şehitliği ve Cennetü'l-Bakī için giriş ücreti alınmaz. Mescid-i Haram'da umre yapmak ve Ravza'yı ziyaret etmek için Nusuk uygulamasından randevu/izin alınması gerekir; bu izin de ücretsizdir. Sizden giriş ücreti istenirse bu resmî bir tarife değildir. (Kaynak: nusuk.sa; Diyanet Hac ve Umre Eğitim — Medine ziyaret yerleri sayfası)

Ortalama Toplam Maliyet

Paket TürüToplam Maliyet (USD)
Ekonomik1.200 – 1.500
Standart1.700 – 2.300
Konforlu2.500 – 3.400
Lüks3.500 – 5.200

Umre Fiyatlarını Karşılaştırma

Farklı firmaların fiyatlarını karşılaştırırken şunlara dikkat edin:

  • Dâhil hizmetlerin detayları
  • Otel konumu ve kalitesi
  • Uçuş tipi ve havayolu
  • Transfer hizmetleri
  • Rehberlik kalitesi
  • Sigorta ve vize dâhil mi?
Detaylı bilgi: 2026 umre fiyatları rehberi ana sayfamızda firmalar arası karşılaştırma yer alır.

Umre Ne Kadar Tutar? 2026 Güncel Maliyet Rehberi özet görseli

Sıkça Sorulan Sorular

2026'da umre ne kadar tutuyor?

2026 yılı için ekonomik paketler 1.200–1.500 USD, standart paketler 1.700–2.300 USD, konforlu paketler 2.500–3.400 USD, lüks paketler ise 3.500–5.200 USD aralığındadır. TL karşılığı kur dalgalanmasına göre değişir.

Umre için en uygun zaman hangisi?

Ramazan ayı dışında Ekim–Mart ayları fiyat ve hava koşulları açısından en uygun dönemdir. Bu dönemde fiyatlar düşük sezondadır ve hava sıcaklığı 20–30°C aralığındadır.

Erken rezervasyon indirimi ne kadar?

Genel geçer bir oran yoktur. Erken rezervasyonun kesin faydası, yoğun dönemlerde yer ve oda seçeneği bulmaktır; indirim varsa oranı firmaya göre değişir, teklifi yazılı alın. Diyanet erken kayda indirim uygulamaz.

Umre fiyatlarına neler dâhil?

Standart umre paketlerinde genellikle gidiş–dönüş uçak bileti, Mekke ve Medine'de konaklama, kahvaltı ve akşam yemeği, havalimanı–otel transferleri, şehir içi transferler ve Türkçe rehberlik hizmeti bulunur.

Umre vizesi ne kadar?

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı'nın KSA VISA platformunda ilan edilen sabit kalemler 80 USD vize ücreti, 10,5 USD vize dijital hizmet bedeli ve 10,5 USD sigorta dijital hizmet bedelidir; toplamı 101 USD'dir ve başvuru sahibinin uyruğuna göre değişmez. Zorunlu sağlık sigortası primi ayrıdır ve seçilen sigorta şirketine göre değişir. Düzenli umre vizesi Nusuk ve yetkili acenteler üzerinden yürür; güncel tarife için KSA VISA sayfasına bakın.

Umre için ek harcamalar nelerdir?

Kişisel harcamalar, bahşişler, alışveriş ve beklenmedik masraflar için 200–500 USD ek bütçe ayırmanız önerilir.

Umre sigortası zorunlu mu?

Yasal olarak zorunlu değildir; ancak beklenmedik sağlık ve seyahat sorunlarına karşı yaptırılması önerilir. Birçok paket sigorta dâhil sunulur.

Çocuklu aile umresi ne kadar tutar?

Aileler için özel paketler mevcuttur. 2–12 yaş arası çocuklar genellikle %25–50 indirimli katılır. 4 kişilik ailenin standart paketi 5.000–8.000 USD aralığında olabilir.


İlgili Makaleler


📞 Umre bütçeniz için bilgi ve rezervasyon: +90 546 910 20 72

Etiketler:#umre#umre-fiyatlari#maliyet#butce#2026#ekonomik-umre
S

Doğrulanmış Yazar

10+ yıl umre ve hac organizasyon deneyimine sahip Sefernur ekibinin rehber, otel ve ziyaret yeri içerikleri.

10+ yıl deneyimSon güncelleme: 28 Temmuz 2026

Umre Rehberi Yazılarını İncele

İhram, tavaf, sa'y ve umre hazırlığının tüm adımları tek yerde.

Umre Rehberi Yazılarını İncele →